Techniki manualne w pielęgnacji kończyn dolnych - wskazówki dla podologów

Written by Mgr Sława Połoczańska-Godek
Rate this item
(0 votes)

Wizyta na Kongresie Podologicznym w Warszawie organizowanym przez Centrum Kosmetyki i Promocji Zdrowia ESTETYKA „GABI.net. Estetyka&Zdrowie” w dniu 21 listopada br. utwierdziła mnie w przekonaniu, że długo będzie trwał proces edukacji w środowisku kosmetycznym. Zarówno diagnostyka stóp za pomocą podoskopu, jak i propozycja rozwiązywania problemów związanych z niewłaściwą pracą stawu skokowego cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, ale i lękiem przed poznaniem „nowego”. Fizjoterapeuci obecni na wykładach wykazali żywe zainteresowanie tymi zagadnieniami.

Czyżby domeną fizjoterapeutów było w przyszłości pielęgnowanie kończyn dolnych z naciskiem na łagodzenie dolegliwości stóp? A może nowa kadra podologów wykaże zainteresowanie kompleksową opieką klienta cierpiącego z powodu np. uczucia ciężkich nóg?

Chętne osoby zachęcam do lektury i na warsztaty do WSZUiE w Poznaniu. Warto w swoich planach rozwoju kompetencji zawodowych wziąć pod uwagę naukę kosmetologiczną ze specjalizacją z zakresu podologii w ramach studiów licencjackich lub podyplomowych.

Podczas Kongresu Podologicznego dr Ryszard Szczepański przedstawił cele kształcenia na podologii. Podstawowym celem kształcenia zawodowego jest zatem tworzenie środowiska przyjaznego ludziom mającym problemy ze stopami. Kluczowym zadaniem obok kompleksowej oprawy płytki paznokciowej jest umiejętna diagnostyka stóp i doradztwo w zakresie doboru ortez.

Jednym z celów kształcenia przyszłych podologów jest zapoznanie ich z szerokim zakresem technik manualnych i kinezyterapeutycznych niezbędnych do reedukacji klienta na temat prawidłowego chodu. Kilka z nich zostanie zaprezentowanych w tym artykule.

Temat dnia: Obrzęk wokół stawu skokowego – studium przypadku

Klientka (lat 62) zgłosiła się do gabinetu z potrzebą wykonania pedikiuru. Zjawiła się z obrzękiem wokół stawu skokowego. Z wywiadu wynika, że po konsultacji w poradni chirurgicznej wprowadziła okłady niwelujące obrzęk, ortezę na staw skokowy i ograniczyła chodzenie. Otrzymała również leki z grupy przeciwzapalnych. Z diagnostyki palpacyjnej wynikła niewielka różnica temperatury ciała na powierzchni goleni, a zakres ruchomości w stawie był znacznie ograniczony obrzękiem. Po zdiagnozowaniu stopy przez podolożkę przystąpiłam do pracy manualnej.

Cel pracy manualnej:

1. Poprawa funkcji i ruchomości stopy. 2. Poprawa płynności ruchów w przestrzeniach pomiędzy kośćmi śródstopia.


 14

Oto kolejność czynności w postępowaniu: pozycja wyjściowa: klientka leży na plecach, półwałek ułożony jest pod kolanami; cel: przywrócenie równowagi inwersji-ewersji i uzyskanie płynnego zgięcia podeszwowo-grzbietowego.

Kolejność czynności:

1. Zmniejszenie napięć na poziomie diaphragmy III i IV z wykorzystaniem ćwiczenia oddechowego. 2. Uwolnienie napięć w okolicy pachwiny techniką relaksacji tkanek miękkich w okolicy ujścia żyły udowej. 3. Mobilizacja uciskowa przyczepów mięśni prostownika palców, piszczelowego przedniego, czworogłowego. 4. Opracowanie stawu skokowego. Cel: uwolnienie napięć na troczku prostowników, poprawa zgięcia grzbietowego i podeszwowego stopy, uruchomienie kości piętowej. Pozycja wyjściowa: uchwycenie obiema rękoma śródstopia.

Ruch: - lekka trakcja stopy w celu wydłużenia stopy, - wykonanie zgięcia grzbietowego, - wykonanie zgięcia podeszwowego. Zakończenie ruchu: uwolnienie napięć w podwięziach stopy i umożliwienie naturalnego ustawienia stawu skokowego dolnego.

5. Głaskanie stopy na poziomie grzbietowym ruchem globalnym –cała dłonią z przekroczeniem linii troczków na wysokości stawu skokowego górnego. 6. Mobilizacja punktów spustowych mięsni prostowników krótkich palców w okolicy troczka prostowników. Cel: relaksacja struktur błon łącznotkankowych wokół kostki przyśrodkowej i bocznej; 7. Rozciąganie powięzi podeszwowej na poziomie linii głów kości śródstopia. Cel: wydłużenie łuku przyśrodkowego, poprawa elastyczności w łuku poprzecznym, stworzenie lepszego ruchu pomiędzy kośćmi śródstopia. Pozycja wyjściowa: uchwycenie wszystkich palców i odwiedzenie ich w kierunku grzbietowym.

Ruch: - kosmetolog ruchem głębokiego głaskania przemieszcza kciuk między głowami śródstopia w kierunku od stawu śródstępno-paliczkowego do stawu skokowego. Jednocześnie zadaje pytanie klientowi, która z przestrzeni międzystawowych jest najbardziej czuła na dotyk; - po odbiorze informacji ponownie przesuwa kciuk wzdłuż wybranej linii powięzi podeszwowej między głowami śródstopia, schodzi do podstawy głowy śródstopia, prosi klienta o prezentację ćwiczenia oddechowego i w czasie jego wydechu uciska w głąb struktury powięziowo-mięśniowej w kierunku głowy kości śródstopia; - na zakończenie techniki mobilizacji punktu spustowego znajdującego się pod głową kości śródstopia przystępuje do głębokiego głaskania w kierunku kości piętowej.


 15

Wniosek: Masaż tkanek miękkich poprawia proces gojenia poprzez zwiększenie krążenia i zmniejszenie obrzęku.

Kosmetologom i podologom życzę sukcesów w pracy zawodowej. Osoby ciekawe wiedzy, empatyczne w stosunku do pacjentów z trudnymi przypadkami dolegliwości stóp, na pewno znajdą wiele wskazówek do dalszej efektywnej pracy na Studiach Podyplomowych w WSZUiE w Poznaniu.