Wokół jabłka: Walory lecznicze i kosmetyczne octu jabłkowego

Written by Dr n. farm. Dorota Patkowska, Magdalena Szewczykowska*
Rate this item
(0 votes)

5

Już przed tysiącami lat Egipcjanie, Babilończycy, Grecy i Rzymianie doceniali lecznicze walory octu jabłkowego. Zawiera on wiele cennych składników, które w istotny sposób wspierają witalność i zdrowie organizmu.

Ocet pobudza przemianę materii, przyspiesza proces samooczyszczania się organizmu oraz poprawia ukrwienie i działa dezynfekująco. Ponadto jest prawdziwym eliksirem urody, gdyż aktywizuje naturalne mechanizmy, które uwalniają i spalają tłuszcze. Sam Hipokrates, określany mianem ojca medycyny, w swych zapiskach chwalił chłodzące działanie octu i jego wykorzystanie przy rozmaitych schorzeniach dróg oddechowych i dolegliwościach trawiennych. Królowa Kleopatra, która znana jest ze swej urody, wykorzystywała ocet, biorąc w nim kąpiele, podczas gdy jej poddani skutecznie gasili pragnienie, pijąc zakwaszone octem piwo, zwane hequa. W średniowieczu ocet przeżył swój rozkwit, a to za sprawą jego właściwości ułatwiających trawienie ciężkich i tłustych potraw oraz konserwujących żywność. Jego kwaśny aromat służył także do cucenia omdlałych dam z towarzystwa [1].

Pod względem chemicznym ocet jest wodnym roztworem kwasu octowego, często z dodatkiem aromatów i barwników, powstającym podczas procesu fermentacji w obecności bakterii owocowych. Po tym procesie zawartość alkoholu obniża się do około 0,2 %. Dopiero sfermentowany alkohol nadaje octowi właściwości konserwujące i antyseptyczne, charakterystyczny aromat i smak. Ocet owocowy, winny lub ziołowy, zawiera 7% kwasu octowego. Ocet jabłkowy produkowany jest z soku jabłkowego, a im owoce są bardziej dojrzałe i słodsze, tym staje się silniejszy. Wynika to z faktu, iż proces powstawania kwasu uzależniony jest od zawartości cukru. Do produkcji używa się soczystych i aromatycznych gatunków jabłek, takich jak Boskop, Cox Orange i McIntosh. Najbardziej treściwy jest ocet ciemny i naturalnie mętny, gdyż zawiera najwięcej cennych składników. Kryje się w nim 20 związków mineralnych i pierwiastków śladowych oraz kwasy: mlekowy, cytrynowy, octowy i propionowy, enzymy, aminokwasy oraz pektyny. W jego skład wchodzą również bioflawonoidy, które uszczelniają naczynia krwionośne. W ich obecności organizm skuteczniej przyswaja witaminę C. Potas zapobiega wiotczeniu mięśni i skóry, a tym samym powstawaniu zmarszczek. Kolejnym składnikiem jest beta-karoten, który chroni przed niekorzystnym oddziaływaniem wolnych rodników, mogących doprowadzić do przedwczesnego starzenia się, chorób serca i schorzeń nowotworowych. Wśród witamin można wymienić witaminę: B1, B2, B6, C, E, P.

Za twórcę współczesnej metodyki leczenia octem jabłkowym uważa się amerykańskiego lekarz D. C. Jarvis (1881-1945), którego zaleceniem było wypijanie codziennie szklanki wody z rozpuszczonymi dwiema łyżeczkami miodu i octu jabłkowego. Napój ten znany jest pod nazwą Powerdrink. Dodatek miodu osładza ocet i obfituje w liczne witaminy, związki mineralne, pierwiastki śladowe i związki bakteriobójcze. Oba składniki łączy również zakres ich stosowania, dlatego idea połączenia obydwu specyfików w harmonijną całość jest logiczna i naturalna [1]. Powerdrink sprzyja leczeniu zaburzeń trawienia, przeziębień i związanych z nimi dolegliwości takich jak katar i kaszel, bóle mięśni i skaleczenia.

Ocet jabłkowy bardzo korzystnie wpływa na urodę, gdyż dzięki niemu cera zyskuje gładkość, jędrność i świeżość. Zaletą octu jest pobudzanie czynności skóry i poprawienie jej ukrwienia oraz fakt, iż jego kwaśny odczyn pH jest prawie taki sam jak u zdrowej skóry – 5,5 [1]. Posiada ponadto właściwości antyalergiczne, a stosowany jako tonik w proporcjach 1:1 z wodą mineralną, oczyszcza skórę.

W przypadku cery tłustej i trądzikowej warto zastosować parową kąpiel twarzy. W tym celu należy zmieszać w proporcji 1:1 silnie rozgrzaną wodę z octem jabłkowym i wlać do szerokiego naczynia. Aby opary mogły oddziaływać na skórę, pochylamy nad naczyniem twarz i przykrywamy ręcznikiem [1].

W profilaktyce bardzo suchej i szorstkiej skóry warto zastosować piling z octu jabłkowego, rozcieńczony z miodem i aloesem może być używany do złuszczania naskórka z całego ciała. Jego samodzielne wykonanie nie jest trudne, należy tylko połączyć: ● 1/2 filiżanki octu jabłkowego, ● 1/2 filiżanki gruboziarnistej soli morskiej, ● 1/2 filiżanki drobno zmielonych migdałów, ● 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z jabłek, ● 2 krople rozmarynowego olejku eterycznego, ● 1 kropla cytrynowego olejku eterycznego, ● 3 krople grejpfrutowego olejku eterycznego. Składniki należy dokładnie wymieszać, nałożyć na zwilżone ciało i masować okrężnymi ruchami. Piling jabłkowy nawilży i oczyści skórę, przechowywany w lodówce nie traci swych właściwości przez miesiąc [2].

Dzięki właściwościom octu jabłkowego możemy poprawić stan i kondycję włosów. Występujące w jego składzie witaminy odpowiedzialne są za porost włosów, jak np. witamina H (biotyna), B2, B5 i B6, oraz pierwiastki śladowe: wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk i kobalt. Płukanka do włosów z octem jabłkowym wydobywa naturalny połysk, zapobiega ich wypadaniu i działa przeciwłupieżowo [1].

*Współautorka jest tegoroczną absolwentką Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu.

Bibliografia

1. Braak van H., Kuster von S., Ocet jabłkowy. Tł. D. Łyżnik. Oficyna Wydawnicza „Interspar”. Warszawa 1998, s. 45.

2.http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Uroda-domowe-sposoby/527744,1,Ocet-jablkowy-dla-urody--ocet-jablkowy--peeling-z-octu-jablkowego.html 25.01.2010r., godz. 13:30.

3. Źródło ryciny: http://lula.pl/lula/1,97804,6218634,Tanie_triki__by_wygladac_bosko___.html 22.02.2010r., godz. 14:00.