Wydarzenia: Inauguracja roku akad. 2009/2010 w Poznaniu

Written by Aniela Goc
Rate this item
(0 votes)

Magnificencjo, Pani Rektor, Wysoki Senacie, Dostojni Goście i Wy, Droga Młodzieży!

Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie na kolejnej inauguracji w Wyższej Szkole Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu na Wydziale Kosmetologii i Dietetyki!

Droga Młodzieży! Zdecydowaliście się studiować na tej Uczelni, by zdobyć ciekawy i przyszłościowy zawód. By nauczyć się pracy z człowiekiem, by umiejętnie i profesjonalnie wychodzić naprzeciw jego problemom. W efekcie więc przyszliście tu po to, by w przyszłości móc spełniać się zawodowo. Kosmetologia to dziedzina wiedzy, której przewodzi idea dążenia do zdrowia fizycznego i psychicznego poprzez dbanie o ciało i urodę. Zatem kosmetologia jako kierunek studiów musi mieć charakter interdyscyplinarny. Takie przedmioty jak anatomia, dermatologia, chemia kosmetyczna to z pewnością jej filary. Jednak obserwujemy ostatnimi laty, jak filarem kosmetologii staje się również dietetyka. Wiedza na temat prawidłowych nawyków żywieniowych pomaga w rozwiązaniu wielu schorzeń w gabinecie kosmetycznym.

Duży problem społeczny i ekonomicznym w Polsce stanowi otyłość, i z nim również przyjdzie Wam się zmierzyć w ciągu waszej pracy jako kosmetolog. Według prof. Mirosława Jarosza u sześćdziesięciu procent ludzi dorosłych stwierdza się nadmierną wagę ciała, która jest przyczyną wielu chorób przewlekłych i niestety wpływa na skrócenie życia: u mężczyzn o 13 lat, a u kobiet o 8. Inny ważki problem to bulimia i anoreksja. Zaburzenia te są prawdziwym dramatem młodych kobiet, a w związku z tym również ich rodziców i najbliższych.

Obserwujemy również starzenie się naszego społeczeństwa. Stąd kosmetologia to kierunek, który przygotowując młodą kadrę młodych, zdolnych i nowocześnie myślących specjalistów, ma szansę za ich sprawą zmieniać mentalność społeczną w kwestiach dbania o zdrowie i urodę. Dzisiejszy człowiek, pracujący najczęściej w stresie, pogoni za zyskiem i popularnością, w natłoku problemów społeczno-politycznych musi odnaleźć siebie, musi w spokoju i wewnętrznej harmonii podejmować ważne, życiowe decyzje. Przypływ nowej energii oraz równowaga psychosomatyczna pozwolą lepiej i kreatywniej myśleć i działać oraz lepiej zorganizować sobie czas wolny i intensywniej cieszyć się życiem i jego radościami. Kosmetologia rozwija się w postępie geometrycznym. Ja, jako osoba bardzo dobrze czująca puls tej dziedziny, stwierdzam, że to jest fascynujące! Czytałam ostatnio o jedwabiu morskim, zwanym również bisiorem, i o jego karierze w kosmetologii. To z niego tkano najdroższy materiał na świecie, znany już Starożytnym. Jedwab to wiązka nici powstająca z zakrzepłej wydzieliny niektórych gatunków małży. To wspaniały, ekskluzywny kosmetyk posiadający bardzo wiele walorów użytkowych, np. delikatny, złocisty połysk. Ale kosmetologów fascynuje fakt, że białka jedwabiu morskiego (fibroina i serycyna) charakteryzują się prawie identycznym składem aminokwasów jak ludzki kalogen i elastyna. Jest to bardzo istotne, gdyż jest on bezpieczny, jak i skuteczny w odbudowie skóry. Jedwab ma zatem właściwości wygładzające i ujędrniające, chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zatrzymuje wilgoć w skórze. Na jego bazie przemysł kosmetyczny przygotował już wiele ekskluzywnych zabiegów odmładzających i poprawiających stan skóry człowieka.

Dlaczego o tym mówię? Bo to jest fantastyczne, móc obserwować rozwój kosmetologii, również z perspektywy osoby, która od lat działa na rzecz propagowania tej dziedziny wiedzy.

Droga Młodzieży! I Wy możecie być zarówno obserwatorami tego zjawiska, jak również uczestnikami tej wspaniałej przygody, jaką jest studiowanie kosmetologii. Wyzwaniem dla Was będzie przyswojenie trudnej nauki teoretycznej, na szczęście – popartej praktyką. I tu otworzą się przed Wami ciekawe tajemnice, które wskażą Wam źródła do profesjonalnej pracy nad zdrowiem i urodą. Jeśli Wasza praca w przyszłości będzie Wam sprawiać zadowolenie, to szybko zdobędziecie zaufanie Waszych pacjentów i klientów zainteresowanych Waszą wiedzą, Waszymi umiejętnościami, a pacjent będzie czuł się komfortowo, że ma możliwość uzyskania systematycznej opieki kosmetologicznej. A Wasza wiedza naukowa będzie współgrać z wiedzą o siłach natury drzemiących w przyrodzie, np., o algach morskich, o bogactwie bisioru i minerałów, o egzotycznych ekstraktach. Nasza Uczelnia, jej kadra naukowo-dydaktyczna i administracyjna, jak i warunki nauki, które systematycznie unowocześniamy, Wasze chęci do pracy i predyspozycje do zawodu pozwolą, że za trzy lata staniecie się profesjonalistami w dziedzinie kosmetologii.

Moi Drodzy Państwo, żyjemy w epoce niesamowitych przemian i odkryć, i robimy wszystko, by coraz więcej wiedzieć, by szukać nowych wyzwań, by wreszcie znaleźć ten eliksir młodości, by być wiecznie młodym i zdrowym… Życzę Wam, droga Młodzieży, jak i naszym Dostojnym Gościom, i nam wszystkim, byśmy znaleźli swoją receptę na duchową młodość, która pozwoli nam realizować nasze marzenia, przy tym – zachowując piękno fizyczne w każdym wieku i na każdym etapie życia – być pięknym dzięki otwartemu sercu na drugiego człowieka.

Serdecznie wszystkim Państwu tego życzę!