Od Redakcji

Written by Magdalena Komosa-Kaźmierczak
Rate this item
(0 votes)

Świat wokół się zmienia i zmieniają się również „Arkana Kosmetologii i Dietetyki”. Istniejąca formuła – popularyzatorsko-naukowa – zostanie zachowana, ale regularnie nasze łamy będą otwierać się na publikacje stricte naukowe przechodzące procedury recenzji. Zachęcamy zatem do aktywności naukowców i zgłaszanie artykułów. Wciąż także otwarci jesteśmy na inicjatywy studenckie – rubryka „Wariacje studenckie” czeka na teksty.
W niniejszym numerze w pierwszej kolejności zachęcamy do zgłębienia pierwszego artykułu z nowego działu „Kosmetykologia”. Termin ten  w branży kosmetycznej funkcjonuje już niemal dekadę, jednakże z niewiadomych powodów nie został on włączona do indeksu nowego „Słownika Kosmetycznego” (2011;MedPharm). Z pewnością jest on wart promowania, a to z powodu jego wieloaspektowości i nowoczesnego nośnika. W szerokim znaczeniu kosmetykologia oznacza bowiem naukę o produkcie kosmetycznym, de facto jednak – obok analizy składu i budowy kosmetyku, jego klasyfikacji, ma na uwadze przede wszystkim jego funkcjonowanie na rynku kosmetycznym. W zasadzie badanie potrzeb konsumentów rynku kosmetycznego staje się tym filtrem, przez który bada się i ocenia skład chemiczny produktów kosmetycznych. Stąd w tej rubryce będziemy prezentować artykuły mające na uwadze tę perspektywę badawczą.
Zachęcamy ponadto do analizy publikacji próbującej dowieść, jak istotnym aspektem w leczeniu trądziku pospolitego jest wyeliminowanie z diety pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym.
A dla stałych czytelników, przyzwyczajonych so stałej dawki zagadnień kulturowych, tym razem proponujemy niezwykle interesującą wizytę u pra(n)siostry Wenus…