O kompetencjach zawodowych wizażystów i stylistów

Written by Małgorzata Gąska, Sylwia Dankowska
Rate this item
(0 votes)

Visage znaczy twarz

Otóż, choć obydwa zawody są ze sobą spokrewnione, to różnice są tutaj znaczące. Wizażysta to osoba zajmująca się zawodowo tylko i wyłącznie kreowaniem oraz stylizacją twarzy. W Polsce od 2004 roku zawód wizażysty jest oficjalnie zarejestrowany w Ministerstwie Edukacji Narodowej w wykazie zawodów w kategorii „pozostali pracownicy usług osobistych” pod numerem 514108.

Należy pamiętać, że zawód ten ma niewiele wspólnego z zawodem kosmetologa czy charakteryzatora. O ile ten pierwszy dba o cerę pod kątem zachowania jak najdłużej zdrowego i młodego wyglądu skóry, tak drugi polega przede wszystkim na nadawaniu twarzy oraz sylwetce cech i osobowości odtwarzanej postaci. Charakteryzator wykorzystuje w tym celu cały arsenał różnych produktów, takich jak peruki, zarosty, masy do formowania dodatkowych elementów twarzy itp.

Sytuacja staje się optymalna, kiedy posiadamy wiedzę i kwalifikacje z obu wymienionych dziedzin, co stwarza większe możliwości realizacji bardziej skomplikowanych projektów artystycznych z dbałością o skórę malowanej osoby. Wizażysta musi mieć doskonałe wyczucie kolorów, w związku z tym powinien ukończyć dodatkowe kursy z metod analizy kolorystycznej. Wrażliwość na barwy jest sprawą bardzo indywidualną, pewne osoby rozróżniają kolory z dużą dokładnością bez najmniejszego problemu, natomiast inne muszą tę umiejętność wyćwiczyć. Konieczna w tym zawodzie jest umiejętność rozróżniania tonacji, a przede wszystkim temperatury barwy, biorąc pod uwagę czy jest ona ciepła czy zimna. Ułatwi to dobór tonacji kosmetyków do makijażu dla malowanej osoby, tak aby podkreślić jej atuty, a ukryć niedoskonałości. Nieumiejętne zastosowanie kolorów w makijażu potrafi zniweczyć naszą pracę, stąd nauka doboru kolorów do typu urody jest tutaj zwyczajnie niezbędna.

Od garderoby do stylizacji

Stylista natomiast to osoba, która kształtuje sylwetkę garderobą i dodatkami, w sposób, który uwzględnia takie parametry jak wiek, typ urody, kształt sylwetki, wykonywany zawód a nade wszystko osobowość stylizowanej osoby. Musi on posiadać umiejętność wychwycenia najważniejszych elementów stroju na wybiegach, ulicy, w filmach i kolorowych magazynach , a następnie potrafić przełożyć tę wiedzę na konkretną konfekcję i dodatki oferowane potem klientom.

Kompetencje w tym zawodzie buduje się przede wszystkim przez doświadczenie i praktykę, ale pakiet startowy potencjalnego kandydata na stylistę powinien obejmować chęć uczenia się, zamiłowanie do mody, wytrwałość i odrobinę talentu. Osoba, która chce zostać stylistą musi być odporna na stres, dobrze zorganizowana, musi posiadać duże wyczucie tematu, sytuacji, osoby. Stylista musi posiadać bazową wiedzę z dziedziny dress code’u, czyli znać reguły, jakimi powinniśmy kierować się przy wyborze stroju do pracy, być kreatywny i oczywiście profesjonalny.

Podobnie jak w zawodzie wizażysty, niezbędna jest tutaj wiedza z zakresu analizy kolorystycznej i umiejętność operowania temperaturą barwy. Stylista nie tylko ubiera klienta, ale poprzez poprawę wyglądu pomaga mu nabrać pewności siebie, rozpocząć nowy etap w życiu. To praca głównie z osobowością klienta i umiejętność wkomponowania własnej wizji w potrzeby i oczekiwania kreowanej osoby.

Na polskim rynku funkcjonuje sporo placówek, w których można zdobyć potrzebne kwalifikacje. Najczęściej są to szkoły roczne, których ukończenie wieńczy tytuł wizażysty – stylisty, oczywiście po pomyślnym zdaniu egzaminu końcowego. Można korzystać też z krótszych form edukacji, najczęściej są to kilkudniowe kursy tematyczne, na których szczegółowo przerabia się określone zagadnienie w formie teoretycznej i praktycznej.

Kursy posiadają tę zaletę, że dotyczą wąskiej tematyki, więc skupiamy się wyłącznie na tym, co nas naprawdę interesuje. Można chcieć pracować wyłącznie z twarzą, więc kursy makijażu i analizy kolorystycznej połączone z talentem mogą okazać się wystarczające.

Stylizacji natomiast można nauczyć się na wiele sposobów, wybierając przykładowo specjalistyczne kursy lub szkoły o profilu odzieżowym . Można również ukończyć studia wyższe o kierunku wzornictwo, gdzie absolwent przygotowywany jest do pracy w zawodzie projektanta. Tego kierunku należy szukać głównie w uczelniach artystycznych i technicznych. Skarbnicą wiedzy w tym zakresie są też dzisiejsze media. Pracę stylistów o rodzimej i międzynarodowej sławie możemy na bieżąco oglądać w wielu programach o tematyce life stylowej, co dziś cieszy się ogromną popularnością. Kolorowe magazyny, internet , a co za tym idzie błyskawiczny dostęp do świata mody w każdym zakątku naszego globu, sprawiają, że tak naprawdę dla chcącego nic trudnego.

Jakie są możliwości pracy? Bardzo szerokie. Miejsce pracy stylisty i wizażysty to m.in. telewizja, plany filmowe, sesje zdjęciowe, teatr, agencje reklamowe, salony piękności. Można również pomyśleć nad otwarciem własnego butiku lub udzielaniem porad w środkach masowego przekazu. Wielu stylistów i wizażystów prowadzi własną działalność gospodarczą, świadcząc usługi osobom prywatnym. W obu zawodach ściśle współpracuje się z kosmetyczkami, fryzjerami, projektantami mody, fotografami lub operatorami filmowymi. Jeśli szczęście dopisze można trafić do świata show biznesu, gdzie kreując wizerunek celebrytów czy gwiazd filmu i estrady, samemu można dotknąć gwiazd…

Bibliografia

E. Sokólska, J. Grąbczewski, Makijaż fotograficzny. Estetyka. Warszawa 2009.

K. Farr, Twój osobisty stylista. Muza. Warszawa 2005.