O wszechstronnym działaniu witaminy C

Written by mgr inż. Angelika Janus
Rate this item
(0 votes)

Witamina C występuje w bardzo wielu owocach, głównie cytrusowych, takich jak: właśnie cytryna, pomarańcze, mandarynki, grapefruity; jak również w: malinach, agreście, kiwi, truskawkach. Można ją również znaleźć w wielu warzywach: kapuście, brukselce, brokułach, kalafiorze, zielonej papryce, pietruszce, pomidorach, szpinaku, zielonym groszku. Występuje także w mięsie, głównie w wątrobie i nerkach, a także w igliwiu sosny i świerku, lucernie, owocach dzikiej róży i głogu, pokrzywie, rumianku, lecz najwięcej tej witaminy znajduje się w niedojrzałych orzechach włoskich [1, 2, 7]. Oznakami niedoboru witaminy C w organizmie są częste przeziębienia, wrażliwe i krwawiące dziąsła, żylaki, zmęczenie, stany depresyjne, problemy z koncentracją, problemy z zasypianiem, pogorszenie wzroku, starzenie skóry czy też wypadanie włosów [1].

Witamina ta jest jedną z najczęściej stosowanych witamin w kosmetykach. Pod nazwą witaminy C kryją się związki, które wykazują jej aktywność biologiczną i jest to kwas L-askorbinowy i jego utleniona forma, czyli kwas L-dehydroaskorbinowy [2, 6]. Witamina ta rozpuszcza się w wodzie. Niestety jest ona bardzo nietrwałym związkiem, bardzo wrażliwym na działanie światła, tlenu czy podwyższonej temperatury, co ma duży wpływ na jej poziom w przechowywanych owocach i warzywach, jak i na jej ilość w preparatach kosmetycznych [6].

Trudno nie zgodzić się z tym, że ma ona dość wszechstronne działanie. Podobnie jak witamina E jest bowiem bardzo silnym antyutleniaczem. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które atakują prawie wszystkie składniki żywych tkanek. Cząsteczka kwasu L-askorbinowego po związaniu się z wolnym rodnikiem przekształca się w kwas L-dehydroaskorbinowy, który w procesie redukcji przekształca się w formę wyjściową i w ten sposób regeneruje się do aktywnej formy witaminy C. Cecha ta jest bardzo odmienna od wspomnianej już witaminy E, która również neutralizuje wolne rodniki, ale sama nie potrafi się zregenerować, a do regeneracji potrzebuje działania witaminy C. Bardzo często stosuje się te witaminy łącznie ze względu na odnowę aktywnej formy witaminy E, jak również na zwiększoną skuteczność przeciwrodnikową, co przy dzisiejszym zanieczyszczeniu powietrza jest bardzo ważne [3, 4, 5].

Witamina C przyspiesza gojenie oparzeń termicznych, jak i oparzeń wywołanych promieniowaniem UVB. Wpływa korzystnie na produkcję i regenerację kolagenu, co sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i gładka, a tym samym wolniej się starzeje [3, 4, 6,7]. Ponadto pobudza do lepszego ukrwienia skóry i przenikania substancji odżywczych z tkanek skóry do krwioobiegu. Dzięki temu skóra jest lepiej dotleniona, nabiera blasku i energii. Zwiększa tym samym odporność mechaniczną naczyń włosowatych [6]. Warto podkreślić, że witamina ta ma delikatne działanie złuszczające i rozjaśniające. Zmniejsza przebarwienia skóry, piegi, rozjaśnia ciemną cerę. Doskonale oczyszcza i odświeża skórę [3, 7].

Działa również korzystnie na włosy. Chroni je przed szybkim przetłuszczaniem. Dzięki niej stają się one puszystsze, bardziej błyszczące, polepszając ich podatność na układanie [8].

Jest ona również naturalnym regulatorem pH preparatów kosmetycznych [8]. Witamina C jest w naszym życiu bardzo ważną witaminą, która nie tylko pomaga nam w walce z przeziębieniami, ale również pomaga nam zadbać o skórę i włosy.

Literatura

1. K. Oberbeil, Witaminy. Świat Książki. Warszawa 1998.

2. P. Moszczyński, R. Pyć, Biochemia witamin. Wyd. PWN. Warszawa Łódź 1999.

3. J. Arct, K. Pytkowska, Leksykon surowców kosmetycznych. Wyd. 2. WSZKiPZ, Warszawa 2011.

4. Z. D. Draelos, Kosmeceutyki. Medyczne Urban&Partner. Wrocław 2006.

5. W. Malinka, Zarys chemii kosmetycznej. Volumed. Wrocław 1999.

6. J. Góra, Witaminy w kosmetykach. Część 1. Biuletyn Kosmetol. 1998;1:18-24.

7. J. Gibka, Witaminy – cenne składniki kosmetyków. Rynek Chemii Gosp. i Kosmetyków 2006;10:12-14.

8. K. Fabisiak, Minerały i witaminy w kosmetykach. Beauty Forum 2004;7-8:16-19.