Wydarzenia: Absolutorium w Poznaniu

Written by Aniela Goc
Rate this item
(0 votes)

Magnificencjo Pani Rektor, Wysoki Senacie, Szanowni Goście i Przyjaciele Uczelni Drogie Absolwentki!

Witam Państwa wszystkich bardzo serdecznie. Ten lipcowy dzień jest szczególny dla naszych absolwentek... Kończy się dla nich pewien ważny etap ich życia, a rozpoczyna nowy, może atrakcyjniejszy, bo już samodzielny, bez pomocy rodziców, ale na pewno odpowiedzialniejszy. Za wami, moje drogie absolwentki, trudy egzaminów i nauki, ale i piękny czas beztroskiej młodości. Przed wami praca, rodzina i wszystko to, co życie wam zgotowało, dla ambitnych również dalsza nauka. Wiele macie możliwości i to jest atrakcyjne w tym zawodzie, pracować możecie w Polsce lub w Europie, we własnej firmie lub cudzej, bo ludzi mających takie przygotowanie zawodowe potrzebują najlepsze firmy kosmetyczne na całym świecie.

Kosmetyka jest to dziedzina wiedzy, która rozwija się i będzie się rozwijała bardzo dynamicznie, obserwuje się zarówno bardzo szybkie zmiany technologii produkcji kosmetyków, jak i olbrzymi postęp we wszystkich dziedzinach wiedzy, szczególnie zaś szeroko rozumianej medycynie, chemii, fizyce i wszystkich naukach przyrodniczych. Powrót do naturalnych środków kosmetycznych obserwujemy od dość dawna, jednakże w chwili obecnej wszystkie firmy kosmetyczne postawiły na rozwój kosmetyki naturalnej. Owoce, zioła, mchy, czekolada, ale i kamienie zdobyły sobie poczesne miejsce w kosmetyce. Kąpiel w płatkach róży czy maska z czekolady na ciało lub masaż kamieniami to zabiegi, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem pacjentów gabinetów kosmetycznych. Kosmetyka wraca do natury i traktuje organizm człowieka jako integralną całość z psychiką. Zmęczony i zestresowany człowiek potrzebuje oazy spokoju i drugiego człowieka, profesjonalisty w pełnym tego słowa znaczeniu, by pomógł mu w szybkim komfortowym stylu powrócić do pełnego zdrowia, tak fizycznego, jak i psychicznego. Zmieniły się i ciągle zmieniają się społeczne standardy związane z atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym, stylem życia, dobrą formą psychofizyczną. Stale wzrasta średnia życia ludzkiego, przy olbrzymiej konkurencji na rynku pracy. Wzrastają wymagania pracodawców dotyczące pracowników i to nie tylko dotyczy wiedzy merytorycznej, ale i autoprezentacji. Liczy się profesjonalizm, wiedza, zdrowie – tak fizyczne, jaki i psychiczne, kreatywność, energia, zgrabna sylwetka i uroda.

Kosmetologia stoi zatem przed wielkim wyzwaniem, ale i ogromną szansą. Daje współczesnemu człowiekowi możliwość poprawienia wielu mankamentów urody, szczególnie tych nabytych, które występują na twarzy i ciele oraz utrzymania świetnej formy fizycznej i psychicznej przez całe życie. Tajemnica piękna i zdrowia człowieka tkwi w harmonii wewnętrznej, która decyduje o naszym zdrowiu i stanowi jego podstawę. Jednym słowem, holistyczne podejście do człowieka jako psychosomatycznej całości, polega na usuwaniu nie tylko skutków, ale i przyczyn różnych defektów urody. Nie jest to proste zadanie. Wymaga ono systematycznej dalszej nauki, sprawnego wdrażania najnowszych osiągnięć z kosmetyki, kosmetologii, jak i dziedzin pokrewnych: dermatologii, chirurgii plastycznej i estetycznej, ale i geriatrii czy gerontologii.

Społeczeństwo Europy i świata starzeje się i będzie potrzebowało fachowej pomocy kosmetologa, który doradzi w sprawach zdrowotnych, wskaże odpowiednią dietę, terapię ruchową czy odpowiedni zabieg pielęgnujący urodę, a także udzieli porady dotyczącej zdrowego stylu życia, skieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty. Specyfika pracy z ludźmi dojrzałymi i starszymi jest nieco inna niż praca z młodzieżą i z jej problemami. Starszy człowiek wymaga serdeczności, wyrozumiałości i ciepła; młodzież zaś szybkich reakcji na ich problemy i natychmiastowej fachowej pomocy. Każdy człowiek wymaga innego zaangażowania i innych umiejętności i wiedzy, to wielka sztuka umieć traktować każdego indywidualnie, bo przecież każdy z nas jest „odrębnym światem”. Myślę, że wiele z Was sprosta tym wymaganiom i zdobędzie zaufanie środowiska i pracodawców, a co za tym idzie – zdobędzie satysfakcję z dobrze wypełnionego zadania i sukces zawodowy.

Drogie Absolwentki! Jesteście pokoleniem Jana Pawła II, naszego największego Polaka. Niestety odszedł od nas i nigdy już do Was, Młodych, których tak cenił i kochał, nie przemówi. Zostawił Wam jednak wzór życia, cierpienia i umierania. Nie zmarnujcie tego daru, jaki otrzymałyście od niego. Wnoście w życie to, co Jan Paweł II zostawił nam w duchowym Testamencie. A na zakończenie pozwolę sobie jeszcze przetoczyć jego słowa: Nawet czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz i zmartwisz (…) to lepsze niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swoją własną młodość i gubić wielki skarb, wielki niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, a którym jesteś Ty sama. Życzę Wam drogie absolwentki byście nigdy nie zgubiły tego skarbu, który macie w sobie. By życie ułożyło się Wam jak najszczęśliwiej, by zawód, który zdobyłyście w tej Uczelni przyniósł Wam satysfakcję i zadowolenie z jego wykonywania. Byście miały szczęśliwe rodziny, kochających rodziców, mężów i dzieci, którzy są i będą waszą radością. Pamiętajcie, że wy – kobiety jesteście słońcem rodziny i domu, a to w życiu jest najważniejsze. Rozwijajcie się intelektualnie, abyście zawsze były na bieżąco z wiedzą i umiejętnościami i zawsze przynosiły chlubę waszej Uczelni i sobie – tego Wam serdecznie życzę.