Cera naczynkowa jako problem dermatologiczny

Written by
Rate this item
(0 votes)

Rozszerzone i prześwitujące przez skórę naczynka mogą powstać przy każdym typie cery. Zazwyczaj pojawiają się jednak u osób ze skórą wrażliwą, delikatną, cienką, suchą ze skłonnością do alergii. Cera naczynkowa dotyczy zazwyczaj kobiet, z I i II fototypem skóry, o jasnych włosach i oczach. Pierwszymi objawami wskazującymi na ten typ cery jest nietolerancja kosmetyków, która może pojawić się już około 20 roku życia.

W dzisiejszych czasach gładka, matowa, lekko różowa cera, bez żadnych defektów należy do rzadkości. Coraz większa ilość osób, w różnym wieku zmaga się z problemem tzw. cery naczynkowej. Mianem tym określa się skórę twarzy, która łatwo ulega zaczerwienieniu, będąc nadreaktywną w stosunku do czynników zarówno miejscowych, jak i ogólnych.

Rozszerzone i prześwitujące przez skórę naczynka mogą powstać przy każdym typie cery. Zazwyczaj pojawiają się jednak u osób ze skórą wrażliwą, delikatną, cienką, suchą ze skłonnością do alergii. Cera naczynkowa dotyczy zazwyczaj kobiet, z I i II fototypem skóry, o jasnych włosach i oczach. Pierwszymi objawami wskazującymi na ten typ cery jest nietolerancja kosmetyków, która może pojawić się już około 20 roku życia.

Naczynka krwionośne generalnie są mocne i elastyczne. Jednak u części osób ciśnienie krwi powoduje, że naczynia te nadmiernie się rozszerzają, uwidoczniając się pod skórą. Im częściej i im silniej rozszerzają się naczynka, tym dłużej utrzymuje się rumień, poza tym wzrasta przepuszczalność naczyń krwionośnych i powstają obrzęki. Trwale rozszerzone naczynka włosowate widoczne są na skórze twarzy jako tzw. teleangiektazje, czyli „czerwone nitki”, a nawet jako lity rumień. Rumień ten pojawia się zazwyczaj w okolicy policzków, a także nosa i brody.

Rozszerzone naczynka traktowane są zazwyczaj jako defekt kosmetyczny. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości mogą być one objawem wielu chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia czy schorzenia przewodu pokarmowego. Poza tym objawy określane mianem prerosacea, czyli napadowe czerwienienie się twarzy (tzw. „flushing”), okresowe występowanie dyskretnego rumienia i pojedyncze teleangiektazje są często wstępem do rozwoju trądzika różowatego i nim on wystąpi, te mogą trwać nawet wiele lat.

Cera naczynkowa powinna być pielęgnowana z tą samą pieczołowitością jak cera bardzo wrażliwa. W jej pielęgnacji należy bowiem zwracać uwagę przede wszystkim na profilaktykę i właściwą pielęgnację skóry. Niezbędna jest znajomość czynników miejscowych, jak i ogólnych, które prowadzą do napadowego czerwienienia twarzy. Najczęściej są to takie czynniki jak: słońce, czynniki emocjonalne, wysoka lub niska temperatura, alkohol, pikantne potrawy, ćwiczenia gimnastyczne, sauna, nadmierna suchość lub wilgotność otoczenia, kosmetyki do pielęgnacji twarzy, leki (m.in. kortykosteroidy, leki rozszerzające naczynia, inhibitory konwertazy angiotensyny, alfa1-blokery, niektóre leki hipolipemizujące np. simwastatyna). Unikanie tych czynników jest podstawą profilaktyki. Poza tym należy stosować fotoprotekcje z SPF nie mniejszym niż 30 oraz unikać drażnienia skóry przez bodĹşce zewnętrzne. Nie należy pocierać skóry np. ręcznikiem, jak również stosować kosmetyków zawierających drażniące składniki, takie jak: alkohol, aceton, menthol, alkohol benzylowy, glikol propylenowy, siarczan laurynu sodu, formaldehyd, kwas paraaminobenzoesowy, alfa hydroksykwasy, mika, związki polietylenu, mocznik, nadtlenek benzolu oraz niektóre zioła. Wskazane jest natomiast stosowanie łagodnych środków myjących przeznaczonych do cery wrażliwej, kremów nawilżających, wód termalnych w aerozolu, peelingów enzymatycznych oraz kosmetyków do makijażu i demakijażu przeznaczonych do cery wrażliwej.

Kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej powinny zawierać substancje wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, zapobiegające ich poszerzaniu i zmniejszające ich przepuszczalność, takie jak flawonoidy, polihydroksykwasy, glukonolakton, witamina C czy retinaldehyd. Flawonoidy są to związki pochodzenia roślinnego, które zwiększają elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych; niektóre z nich dodatkowo regulują mikrokrążenie i pobudzają przepływ w naczyniach limfatycznych, a jeszcze inne wykazują również działanie fotoprotekcyjne, antywolnorodnikowe, hamujące wydzielanie histaminy czy stabilizujące witaminę C. Do najważniejszych przedstawicieli tej grupy należą: rutyna, kwercetyna i hesperydyna. Rośliną, która znajduje najszersze zastosowanie w walce z problemami cery naczynkowej jest kasztanowiec zwyczajny zawierający między innymi escynę, eskulinę i witaminę C. Inną ważną rośliną stosowaną w kosmetykach do cery naczynkowej jest miłorząb japoński, w którym działa między innymi kwercetyna. W arnice górskiej z kolei działa przede wszystkim astragalina-glikozyd kemferolu i kwercetyny. Innymi bogatymi Ĺşródłami flawonoidów są: oczar wirginijski, bez czarny i fiołek trójbarwny. Polisacharydy i glukonolakton powodują wzrost produkcji mukopolisacharydów i kolagenu w skórze właściwej, co przy dłuższym ich stosowaniu prowadzi do zmniejszenia rumienia oraz liczby teleangiektazji. Witamina C wzmacnia i uszczelnia naczynka krwionośne. Retinaldehyd z kolei zmniejsza objawy zapalne oraz widoczność drobnych naczyń. Częstym składnikiem kosmetyków do cery naczynkowej jest witamina K, która w rzeczywistości działa jedynie na zasinienia.

Profilaktykę i pielęgnację skóry w prerosacea uzupełniać można okresowym podawaniem leków przeciwhistaminowych, naczyniowych, witaminy PP oraz antybiotyków (tetracyklina, klindamycyna, erytromycyna), a miejscowo stosowaniem kremu z metronidazolem. Jednak ani najlepsza pielęgnacja, ani wyżej wymienione metody leczenia nie są w stanie doprowadzić do całkowitego ustąpienia teleangiektazjii. Może do tego dojść jedynie po zastosowaniu zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii, takich jak: elektrokoagulacja, kriochirurgia, laserowe zamykanie naczynek, a także jonoforeza, galwanokaustyka, elektroliza, termoliza. Warto jednak podkreślić, że zabiegi zamykania naczynek krwionośnych dają najlepsze efekty we wczesnym etapie poszerzenia naczyń.