Magia kolorów

Written by Sylwia Dankowska
Rate this item
(0 votes)

Poczucie wewnętrznej harmonii bierze się m.in. z właściwego doboru barwy zarówno naszego otoczenia, jak i garderoby. Ponieważ sterowanie kolorystyką wnętrza w zależności od samopoczucia może być trudne w realizacji, warto przekonać się do różnorodności kolorystycznej w garderobie. Istnieje przecież mnóstwo odcieni jednej barwy, by każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Nie musimy rezygnować z naszych ulubionych zestawów. Wystarczy natomiast apaszka, szalik, brosza lub inny akcent kolorystyczny dla poprawy samopoczucia. By poznać odpowiednią gamę barw, specjaliści-styliści oraz wizażyści wykonują tzw. analizę kolorystyczną.

Wstęp

Nasze życie przepełnione jest kolorami. Można by rzec, że cały Kosmos mieni się różnorodnością barw.

Od wszech czasów kolor stanowi rodzaj komunikacji niewerbalnej, ponieważ barwy posiadają swój język i kod. W poszczególnych kulturach komunikaty barwne są zróżnicowane. W Europie na przykład kolorem żałobnym jest czerń, a w krajach Dalekiego Wschodu – biel. Symbolika barw wpływa na sposób postrzegania świata. Barwy budują nastrój, niosąc takie treści, które trudno wyrazić słowami.

Kolor to pojęcie nienaukowe, które dotyczy wrażeń odbieranych za pośrednictwem oczu. Przedmioty, będące w naszym otoczeniu, oddziałują na nas swoją barwą, czyli tzw. promieniowaniem elektromagnetycznym. Dostrzeganie barw zachodzi w mózgu. Informacje przetworzone przez oko trafiają do przysadki i za jej pośrednictwem powstają reakcje w całym organizmie. Pod wpływem bodĹşców ze środowiska zewnętrznego oko tworzy wrażenia, a mózg ocenia wynik przekształcenia fal świetlnych na reakcję.

Odbiór kolorystyczny to wypadkowa działania różnych czynników m.in. długości fal, oświetlenia, nasłonecznienia, obecności kolorów sąsiadujących, a przede wszystkim wrażliwości osobniczej na barwę. Ten sam kolor u kilku odbiorców może wywoływać różne reakcje.

Chromoterapia

Upodobania kolorystyczne są zależne od indywidualnych doświadczeń i przeżyć. Jedne kolory mogą nam kojarzyć się z przyjemnym wydarzeniem, inne z niemiłym, czyniąc z nas przeciwników danej barwy. Uwielbienie lub niechęć do barwy świadczy również o niedoborze lub nadmiarze tego koloru w jakiejś części organizmu. Ludzie, od zawsze przebywając w towarzystwie kolorów, potrafili instynktownie wykorzystać je w leczeniu duszy i ciała.

Psychologię kolorów zgłębiało kilku uczonych. W badaniach dowiedli oni, że kolor określa cechy osobowości, uczucia, cele i dążenia. Max Luscher opracował test wyjaśniający wpływ kolorów na osobowość. Ów szwajcarski psycholog przedstawił na pierwszym Światowym Kongresie Psychologów (1947) w Lozannie Kliniczny Test Kolorów. Przez wiele lat Luscher doskonalił i uzupełniał swoją koncepcję. Test Luschera polega na wyborze przez pacjenta trzech barwnych kart z ośmiu dostępnych. Karty te odzwierciedlają stan emocjonalny i umysłowy osoby analizowanej. Stosując ten test można metodą niewerbalną w prosty sposób określić psychosomatyczny stan badanego. Na podstawie tej diagnozy możliwe jest zaplanowanie i wybór metody leczenia (psychoterapeutycznego, homeopatycznego czy innego). Innym uczonym, który wykorzystywał barwę w diagnostyce, był szwajcarski psychoanalityk Herman Rorschach. Stworzył on w 1921 test plam atramentowych do badania osobowości i inteligencji złożony z 10 tablic z symetrycznymi czarnymi i kolorowymi plamami. Na podstawie testu wnioskuje się o cechach osobowości, nieświadomych treściach psychicznych i zaburzeniach psychicznych.

Uzdrawianie kolorem znane było już w starożytnym Egipcie i Chinach. Stany chorobowe są efektem zaburzeń energetycznych organizmu, braku energii o określonej długości fali elektromagnetycznej. Jeżeli uzupełnimy te ubytki odpowiednią barwą, przyczynimy się do przywrócenia równowagi organizmowi. W wielu klinikach na całym świecie wykorzystuje się dobroczynne działanie barw. Chromoterapia, bo tak nazwano tę dziedzinę nauki, polega na stosowaniu barw w leczeniu stanów chorobowych ciała i umysłu. Ta metoda terapii stanowi leczenie wspomagające w chorobach psychicznych, emocjonalnych, łagodzi stany stresowe, depresje i bezsenność. Barwy można stosować zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu chorób. Dowiedziono, że światło niebieskie działa na centralny układ nerwowy i obniża ciśnienie krwi, zaś odwrotnie działa światło czerwone. Chromoterapia wspomaga między innymi leczenie chorób układu krążenia, układu pokarmowego, migren, nerwobóli, schorzeń nerek i schorzeń kręgosłupa. Kolorami można wspomagać leczenie wielu dolegliwości.

Kolor w życiu

Znajomość psychologii barw ważna jest w różnych sferach naszego życia. Na przykład – podczas aranżacji wnętrz. Kolorystykę pomieszczeń należy dopasować do potrzeb, osobowości i upodobań. Należy pamiętać, że nie tylko forma, styl wnętrza, ale również i jego kolor będą oddziaływać na nasz nastrój i samopoczucie. Niewłaściwie dobrana barwa może przeszkadzać zarówno w wykonywaniu obowiązków, jak i w czasie relaksu. I tak, powinno unikać się całkowicie białych wnętrz, z kolei brąz sprzyja zmęczeniu i braku wydajności, a szary może wywoływać depresję; beż rozleniwia, a kolor czarny oddziałuje hamująco. Kolory w gabinetach dyrektorskich powinny być dobrane tak, aby podkreślić autorytet i wzbudzać zaufanie. Wnętrze z elementami w kolorze złotym wzmacnia zaufanie, purpura z kolei symbolizuje rozmach, luksus i kreatywność. Zielone akcenty natomiast to ikona pieniędzy i równowagi. Odpowiednia barwa wnętrza jest Ĺşródłem dobrego samopoczucia zarówno pracowników, jak i odwiedzających je gości.

Istnieją takie zestawy kolorystyczne, które towarzyszą nam przez większość życia. Często wybieramy je intuicyjnie, gdyż są wyrażeniem naszych marzeń i dążeń. Wybory kolorystyczne, jakich dokonujemy, nie są przypadkowe, stanowią bowiem obraz naszej duszy. Większość ludzi posiada ten dar, dzięki któremu intuicyjnie wyczuwają i wybierają dobroczynne działanie kolorów na funkcjonowanie swojego organizmu. Istnieją jednak takie momenty w życiu każdego nas, w których ku własnemu zaskoczeniu sięgamy po inne barwy niż dotychczas. Dzieje się tak w chwilach przemian życiowych. Wybieramy wówczas energię ukrytą w barwie, która stanowi odzwierciedlenie nowej sytuacji.

Poczucie wewnętrznej harmonii bierze się m.in. z właściwego doboru barwy zarówno naszego otoczenia, jak i garderoby. Ponieważ sterowanie kolorystyką wnętrza w zależności od samopoczucia może być trudne w realizacji, warto przekonać się do różnorodności kolorystycznej w garderobie. Istnieje przecież mnóstwo odcieni jednej barwy, by każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Nie musimy rezygnować z naszych ulubionych zestawów. Wystarczy natomiast apaszka, szalik, brosza lub inny akcent kolorystyczny dla poprawy samopoczucia. By poznać odpowiednią gamę barw, specjaliści-styliści oraz wizażyści wykonują tzw. analizę kolorystyczną. Nie ma ona na celu nakazywać ani też zakazywać indywidualnej kolorystyki, a jedynie pomagać w określeniu indywidualnych cech kolorystycznych i stylistycznych. Jej zadaniem jest wydobyć z człowieka to, co w nim najpiękniejsze. Stanowi zatem wstęp i podstawę do kreowania wizerunku, daje nam świadomość barwy, pewność w wyborze własnego, indywidualnego stylu oraz znajomość optymalnych kolorów dla naszego typu urody. Metody analizy kolorystycznej polegają na dokładnym określeniu barwy skóry, oczu i włosów i na tej podstawie dobierane są kolory dla tonacji ciepłej lub chłodnej albo też ustala się indywidualnie zestawione palety kolorystyczne skoordynowane z karnacją, kolorem włosów i oczu.

Elementy psychologii kolorów

CZERWIEŃ to symbol agresji, witalności, namiętności i odwagi. W małych dawkach aktywizuje, dodaje energii i pewności siebie, potrafi nawet usunąć zmęczenie. Wybierany przez ludzi aktywnych wytrwale i pewnie dążących do celu. Czerwień dodaje pewności siebie, wpływa pobudzająco na organizm. Koloru czerwonego należy unikać w sytuacjach napięcia i zmęczenia, gdyż może potęgować stres. Zbyt duże nasycenie czerwieni może budzić agresję, gniew i bunt. Koloru tego powinny unikać osoby nerwowe- cholerycy.

BIEL oznacza sterylność, porządek, lekkość i perfekcyjności. Harmonizuje i przywraca równowagę w organizmie. Bywa symbolem stanu przejściowego- ludzi, którzy szukają własnego spojrzenia na świat. Wybierany przez optymistów. Nadmiar tego koloru stosowany na dużych powierzchniach, może rozpraszać i przygnębiać. Natomiast w małych dawkach ożywia i działa energetyzująco.

CZERŃ ma właściwości uspokajające i wyciszające . symbolizuje tajemniczość, zdyscyplinowanie oraz pewność siebie, sprawia wrażenie dystansu. Bywa że kolor czarny wybierają ludzie z kompleksami, niepewni własnej wartości, szukający własnej tożsamości.

ZIELEŃ to kolor równowagi i harmonii. Ma właściwości uspokajające i łagodzące stres, koi nerwy i daje poczucie równowagi wewnętrznej. Wybierany przez osoby nieśmiałe i nieufne, najczęściej przez flegmatyków. Symbolizujący nadzieję i równowagę umysłową. W pomieszczeniu o kolorze zielonym dobrze się odpoczywa, pomaga w koncentracji.

NIEBIESKI ma właściwości uspokajające. To symbol powagi, zaufania i autorytetu. Wybierany przez osoby zaradne o twórczym umyśle, ludzi rzeczowych i konkretnych.

BRĄZOWY w jasnych tonacjach uspokaja, działa kojąco i relaksuje, oraz pozwala zapomnieć o problemach, ciemniejsze odcienie dają poczucie bezpieczeństwa. Wybierany przez realistów, konserwatystów, tradycyjnych i solidnych ludzi lubiących ład i porządek. Często brąz jest osłoną przed pokazaniem prawdziwego oblicza.

BEŻ wycisza, uspokaja, relaksuje, może działać usypiająco na osoby zmęczone. Tworzy ciepłą atmosferę i sprzyjają rozmowom w cztery oczy.

Pastelowe , rozbielane odcienie POMARAŃCZU sprzyjają relaksowi, wyciszają, łagodzą emocje. Nadmiar może pobudzać i drażnić ludzi nerwowych. Jest kolorem ludzi aktywnych. Należy unikać pomarańczowego będąc na diecie, gdyż wzmaga apetyt.

ŻÓŁTY działa pobudzająco na intelekt i wpływa dobrze na koncentracje i myślenie. Rozbielone żółcie, oraz cieplejsze tonacje odprężają, chłodniejsze barwy dodają energii i ożywiają. Najczęściej wybierany przez sangwiników. Akcent żółtego ożywi nawet najbardziej poważny strój.

FIOLET w małych ilościach uspokaja i skłania do refleksji, w nadmiarze może pogłębiać depresję, przygnębiać i tłumić aktywność. Delikatne barwy fioletu tworzą romantyczną atmosferę. Idealny w sytuacjach wymagających dyplomacji, dodaje pewności siebie i jest symbolem indywidualności. Kolor ludzi związanych z religią i sferą duchową. W wieczornych kreacjach dodaje elegancji, wytworności i kobiecości.

Podsumowanie

Kolory niewątpliwie oddziałują na psychikę człowieka, co jest związane często z osobistymi preferencjami kolorystycznymi. Barwy wpływają na zachowanie ludzi, wywołując różne stany emocjonalne, określają nasze potrzeby i dążenia. Barwy , które wybieramy są często wyrazem naszego stanu duchowego. Znając preferencje kolorystyczne ludzi, można określić ich temperament i charakter. Wiedza na temat psychologii kolorów pomaga zrozumieć wewnętrzne impulsy, poprawiać samopoczucie i świadomie manipulować barwą. Na podstawie ubioru i doboru w nim kolorów możemy uzyskać informacje o cechach charakteru człowieka, jego zachowaniach, a nawet marzeniach. Preferencje kolorystyczne, przejawiające się w ubiorze, lub otoczeniu określają często charakter i temperament osoby analizowanej. Barwy bywają skarbnicą wiedzy o Nas samych. Kolory, które odzwierciedlają naszą osobowość to nie tylko barwy z naszej palety kolorystycznej, to również barwy, które wybieramy ze względu na stan fizyczny i duchowy . Osoby o utrwalonych poglądach, które wiedzą, czego chcą w życiu i znają siebie najczęściej posiadają kilka zestawów kolorystycznych i określony styl.