Innowacja w peelingach chemicznych: kwas ferulowy i szikimowy oraz nowe metody ich aplikacji

Written by lic. Ilona Kowalska
Rate this item
(0 votes)

Peelingi chemiczne to nie tylko eksfoliacja. To kompleksowa pielęgnacja skóry składająca się z oczyszczania, tonizacji, złuszczania oraz suplementacji.

Prawidłowe i regularne złuszczanie naskórka pobudza procesy odnowy biologicznej na różnych warstwach skóry w zależności od głębokości peelingu.

Złuszczanie warstw powierzchniowych pobudza podział komórek skóry w warstwie podstawnej, natomiast w skórze właściwej stymuluje produkcję kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej [2].

Peelingi chemiczne mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Wykorzystywane są do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry. W przypadku skóry tłustej oczyszczają zaczopowane pory i przeciwdziałają tworzeniu się zaskórników. W pielęgnacji skóry suchej mają wpływ na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia, natomiast skórę dojrzałą wygładzają i niwelują niektóre przebarwienia.

 Na rynku jest wiele rodzajów peelingów chemicznych. Producenci prześcigają się nie tylko w tworzeniu nowych połączeń substancji i udoskonalaniu peelingów już istniejących , ale także w wyszukiwaniu innowacyjnych metod wprowadzania peelingów.

Nowymi substancjami wykorzystywanymi do chemicznego złuszczania naskórka stały się kwasy: ferulowy i szikimowy, opisane poniżej.

 

Ferulic acid (kwas ferulowy)

 

Należy do fenolokwasów (kwasów fenolowych). Jest to kwas hydroksymetoksycynamonowy, rozpuszczalny w wodzie, naturalnie występujący w ziarnach zbóż takich jak: ryż, pszenica, kukurydza i żyto ]1, 3]

Kwas ferulowy najlepiej sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, jednak polecany jest także dla cer wrażliwych, atopowych i skłonnych do alergii, ponieważ nie ma właściwości drażniących.

To substancja będąca silnym antyoksydantem. Eliminuje reaktywne formy tlenu, dezaktywuje i redukuje wolne rodniki, które są główną przyczyną uszkodzeń skóry, powstawania zmarszczek i szybszego starzenia się skóry. Dodatkowo zwiększa działanie antyoksydacyjne witaminy C i E [1, 5].

Kwas ferulowy powoduje odbudowę macierzy skóry, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu zwiększa napięcie skóry, co sprawia, że ta wygląda młodziej, gdyż jest ujędrniona i wygładzona.

 Podobnie, jak wiele innych kwasów ten również wykazuje działanie przeciwzapalne, silnie nawilżające oraz depigmentacyjne.

 Kwas ferulowy ma zdolność absorbowania promieni słonecznych przez co wzmacnia naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UVA i UVB i chroni ją przed uszkodzeniami słonecznymi.

 

Kwas szikimowy

Jest organicznym związkiem chemicznym z grupy hydroksykwasów karboksylowych.

Otrzymuje się go z anyżku gwiaździstego. Jest również prekursorem alkaloidów, aminokwasów i flawonoidów [1].

Działanie kwasu szikimowego jest zbliżone do ferulowego.

Kwas szikimowy ma właściwości eksfoliujące, ale podobnie jak kwas ferulowy nie wykazuje działania drażniącego.

Dodatkowo działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie.

Peeling z użyciem kwasu szikimowego bardzo dobrze nawilża skórę i ogranicza TEWL (ang. Transepidermal Waterloo - przezskórkowa utrata wody).

Działanie kwasu szikimowego jest porównywalne do eksfoliacji kwasem glikolowym w 50 %, ale w przypadku tego pierwszego skóra nie jest zaczerwieniona [1].

Nowoczesnym programem pielęgnacji skóry, który wykorzystują kwasy: ferulowy i szikimowy jest zabieg Ferulashi Ultra Hydration Calm Zone Pro-Barrier firmy Chantarelle.

 To dermokosmetyczny program rekonstrukcji bariery epidermalnej i strefy hydrolipidowej.

Swoje działanie i doskonałe efekty zabieg zawdzięcza nie tylko właściwościom wyżej wymienionych kwasów, ale także metodzie ich wprowadzania.

Nowym sposobem aplikacji jest bowiem metoda fotodynamiczna za pomocą światła niebieskiego. Wykorzystywany jest do niej magneto laser z sondą emitującą falę o długości 420 nm. Program łączy zatem działanie światła, pola magnetycznego i układu kwasów.

Wykorzystanie światła niebieskiego jest możliwe dzięki fotoprotekcyjnym właściwościom kwasu ferulowego. Jest on bowiem chromoforem emitowanej wiązki laserowej [1].

 Kolejną metodą wprowadzania kwasu ferulowego jest zabieg Ferulac Peels Lipoceutical wykorzystujący technologię transportu substancji aktywnych za pomocą nośników aktywnie penetrujących i pokonujących barierę naskórkową.

W nanotechnologii LipoCeuticals składniki aktywne zostały wprowadzone do wnętrza liposomów, co umożliwia zwiększenie transportu substancji, ich ochronę oraz stopniowe i długotrwałe uwalnianie.

Dodatkowo fosfolipidy tworzące liposomy regenerują skórę i przywracają jej funkcje ochronne [4, 5].

 

Skóra po zabiegach kwasami: ferulowym i szikimowym jest dobrze wygładzona i silnie nawodniona. Staje się miękka, gładka, rozjaśniona. Zredukowane zostają przebarwienia, nierówności i szorstkość. Drobne zmarszczki są mniej widoczne, a skóra wyraźnie napięta i ujędrniona.

 Autorka jest studentką kosmetologii (studia II stopnia) w WSZUiE w Poznaniu.

Piśmiennictwo

[1] Prezentacja „Ferulashi” firmy Chantarelle Laboratory Derm Aesthetic

[2] Noszczyk M (red) Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Warszawa:PZWL;2011.

[3] Strona internetowa: Różański H. (2011). Kwas ferulowy – Ferulic acid – właściwości farmakologiczne [Online]. Medycyna dawna i współczesna. Protokół dostępu: http://rozanski.li/?p=2607 [2014, Styczeń 10].

[5] Protokół dostępu: http://yasumi.eu/kwasypeelingi/917-ferulac-peels-boster-system.html [2014, styczeń 10].

[6] Protokół dostępu: http://www.kosmetologia.edu.pl/index.php/zabiegi/ferulac-peels-lipoceutical.html [2014, Styczeń 10].