Trzy kolory - trzy światy

Written by Małgorzata Gąska, Sylwia Dankowska
Rate this item
(0 votes)

Kolory podstawowe kryją w sobie ogromny potencjał. To z nich powstaje cała gama barw. Każdy z nas postrzega kolor na swój sposób, a odbiór barw to niezwykle złożony proces. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego w jaki sposób poszczególne kolory wpływają na nasze samopoczucie, relacje z innymi osobami a nawet zdrowie. Oto ich charakterystyka.

Żółty

To barwa ostrzegawcza i ochronna. Potrafi drażnić wzrok, zwłaszcza gdy użyje się jej w mocnym nasyceniu i na dużej płaszczyźnie. Nie bez powodu gady i owady używają tego koloru, by odstraszyć intruza. Z kolei ludzie sięgają po niego ze względu na jego energetyzujące działanie lub by po prostu wyróżnić się z tłumu. Nie ma więc wątpliwość, że jest to kolor bardzo antagonistyczny. Z jednej strony ma bowiem bardzo pozytywny i radosny wydźwięk, z drugiej – potrafi kojarzyć się niestety z ludzkimi przywarami, jak: zazdrość, złośliwość, wyrachowanie czy przebiegłość.

Warto podkreślić, że barwie tej przypisuje się szczególne powiązania z umysłem. Oznacza intelektualną bystrość, otwartość na nowe idee, aktywność poznawczą, stymulację, uzdolnienia twórcze i dużą operatywność. Żółty determinuje pewność siebie i poczucie własnej wartości. Kojarzony jest z towarzyskością, empatią, aktywnością społeczną oraz potrzebą uznania.

W starożytności żółty traktowany był jako kolor święty, zwłaszcza w Egipcie, gdzie dominował kult słońca. Słońce symbolizowało oko boga Re, stąd kolor ów był zarezerwowany wyłącznie dla talizmanów, biżuterii i szat faraonów. Kolor złota przypisany został również greckiej bogini Atenie. W religii indyjskiej żółty łącznie ze złotym stanowi symbol świętości i wyższej mądrości duchowej, stąd taki właśnie kolor tuniki Buddy.

Współcześnie stosowanie koloru żółtego nie jest raczej niczym ograniczone. Jednak pewna ostrożność byłaby tutaj wskazana. Jako że dziś żółty kojarzy się przede wszystkim ze słońcem, beztroską i świetną zabawą, zaanektowała go głównie branża turystyczna, spożywcza i rozrywkowa. Dobrze wyróżnia się bowiem na tle innych kolorów, zwłaszcza w formie bardzo chromatycznej, prawie zawsze wywołuje odzew, stąd branża reklamowa chętnie po niego sięga. Żółty jest również ulubionym kolorem dzieci, zatem doskonale się sprawdzi jako element ubioru opiekunek. Bardziej rozbielone odcienie są idealne na ściany do sal lekcyjnych, wykładowych, gabinetów do pracy czy pokojów uczniów. Żółty doskonale stymuluje nas do działania, dzięki niemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy.

W codziennej garderobie żółty kolor ożywi nawet najbardziej poważny strój. Najtrafniej sprawdzi się więc w formie dodatków. Uwaga! W garderobie biznesowej może zostać jednak odebrany jako zbyt beztroski i niepoważny.

Czerwony

Miłość, gniew, odwaga, działanie, stop – to mniej więcej pierwsze skojarzenia i odczucia w związku z czerwienią. W końcu „krew nas zalewa”, gdy coś nas zezłości lub „czerwienieje nam przed oczami”.

To najbardziej energetyczna barwa ze wszystkich, silnie oddziałująca na organizm. Zbyt długie przebywanie w czerwonych wnętrzach może powodować najpierw silne pobudzenie, a później zmęczenie i wyczerpanie (zmieniają się wówczas reakcje fizjologiczne organizmu np. częściej mrugamy powiekami, wzrasta ciśnienie krwi). To kolor, który rozgrzewa i dodaje energii. Oznacza witalność, dominację, gwałtowność i emocjonalne pobudzenie. Wyraża skłonność do agresji i wściekłości, impulsywność i erotyczną odwagę. Osoby, którzy preferują kolor czerwony z reguły są energiczni, ambitni, żądni sławy i władzy. Często nie mają skłonności do refleksji i wyrzutów sumienia.

Ze względu na swoją siłę oddziaływania czerwony daje złudzenie optycznego powiększenia, zagłusza inne kolory i kompletnie nie nadaje się na tło. Zastosowany we wnętrzach tworzy ciepły i przytulny klimat, choć w czystej postaci stosuje się go raczej na niewielkich powierzchniach. Doskonały do sypialni w celu pobudzenia namiętności. Biorąc pod uwagę fizjologiczne oddziaływanie, pobudzi flegmatyków i śpiochów, natomiast nie będzie sprzyjał odpoczynkowi u osób nadpobudliwych czy znerwicowanych. Jest barwą doskonałą do restauracji czy jadalni, gdyż wzmaga apetyt. Doskonale o tym wiedzą właściciele barów szybkiej obsługi, salonów gier czy kasyn oraz sklepy wyprzedające towar. To podstawowy kolor branży spożywczej i erotycznej. Tam, gdzie liczy się impulsywność i działanie na emocjach, nie ma lepszego koloru.

Otwierając szafę, po kolor ów należy sięgać wtedy, gdy chcemy być rozpoznanym lub pragniemy przyciągnąć czyjąś uwagę. Bez wątpienia jest to kolor najbardziej sexy i kobiecy, wspaniały wabik dla płci przeciwnej. Właśnie ze względu na wydźwięk seksualny nie powinien znaleźć się pośród garderoby z zestawami biznesowymi. Przez swoje drażniące i pobudzające działanie może stymulować do kłótni bądź sprzeciwu wobec nas. W biznesie sprawdzi się raczej w formie dodatków, np. korali, krawata czy torby. Generalnie jest to kolor chętnie wybierany przez przywódców i liderów. Należy go jednak zdecydowanie unikać, gdy jest się zmęczonym i bardzo zestresowanym, gdyż może jeszcze spotęgować te uczucia.

Niebieski

Bezkresne niebo, ocean…, czyli symbol wolności, stabilizacji i spokoju, ale też uciekania od rzeczywistości. Nie bez przyczyny więc mianem „ niebieskiego ptaka” określamy osobę nieodpowiedzialną czy darmozjada. Z kolei jakże często zdarza nam się marzyć o „niebieskich migdałach”!

Niebieski należy do barw chłodnych, daje wrażenie dali. Doskonale wycisza i uspokaja, łagodzi stresy i napięcia nerwowe. Oznacza zapotrzebowanie na spokój wewnętrzny, bezpieczeństwo, wrażliwość emocjonalną i chęć przeżyć duchowych wyższego rzędu. To barwa, która wiąże się również z brakiem cierpliwości, wchodzeniem w dość powierzchowne związki emocjonalne oraz tłumieniem popędów. Osoby preferujące ten kolor są inteligentne, cechuje je umiarkowany krytycyzm i dobra intuicja. Zazwyczaj są kreatywne i posiadające twórczy umysł. To barwa, która – obok czerwieni – dość mocno wpływa na fizjologię organizmu. Obniża bowiem ciśnienie krwi, uśmierza ból, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Kolor ów idealnie sprawdza się w pomieszczeniach związanych z relaksem i odpoczynkiem, choć w nadmiarze może działać przygnębiająco i nieprzyjaźnie. Jest idealny do sypialni, działa kojąco na osoby przemęczone i pomaga usnąć nerwusom. Stosowany w kuchni, sprzyja osobom będącym na diecie, gdyż skutecznie hamuje apetyt. Dobrze sprawdza się też w wystroju instytucji finansowych i gabinetów lekarskich.Niebieski to ulubiony kolor polityków. Jest bowiem niezwykle medialny, gdyż wzmacnia autorytet osoby, która go nosi, i wzbudza zaufanie audytorium. Korzystnie prezentuje się w telewizji. W biznesie oznacza odpowiedzialność i dominuje w wielu branżach. Pasuje do prawie każdego przekazu marketingowego.

Warto wiedzieć, że to najbardziej "biznesowy" kolor. Szczególnie warto sięgać po różne odcienie granatu, które kojarzą się z powagą, zaufaniem, autorytetem i uporządkowaniem. Granatowy strój jest odpowiedni na poważne spotkania z osobami na najwyższych stanowiskach, a błękitna koszula podkreśli wiarygodność i solidność w oczach innych. Osoby, które parają się modą, handlem czy reklamą, powinny unikać koloru niebieskiego ze względu na jego wyciszające działanie.

Literatura

L. Verner- Bonds, Uzdrawiająca moc kolorów, Wyd. „RAVI”, Łódź 1999.

S. Popek, Barwy i psychika, Wyd. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2001.